ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ 2019-20

Κατάσταση Συγγραμμάτων 2019-2020

Γραφείο Πρακτικής Άσκησης

• Δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα και το πρόγραμμα εξεταστικής του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.

Πρόγραμμα

Ζήση Γεωργία PDF Εκτύπωση
Tel. : (+30) 2610 962383

Education
2000: Ph.D. Department of Chemical Endineering, University of Patras, Greece

Πεδίο Ενασχόλησης

• Φασματοσκοπικές μέθοδοι προσδιορισμού δομής (Raman, IR, UV/Vis, NMR, EXAFS) και δυναμικών ιδιοτήτων (Brillouin, Photon Correlation) ανοργάνων ενώσεων και ουσιών φαρμακευτικού ενδιαφέροντος
  • Χημεία των ενώσεων των σπανίων γαιών
  • Σύνθεση & φυσικοχημική μελέτη ιοντικών ενώσεων στην υγρή και υαλώδη κατάσταση

Αντιπροσωπευτικές Δημοσιεύσεις

• Zissi, G. D.; Chrissanthopoulos, A.; Papatheodorou, G. N., ‘Vibrational modes and structure of the LaCl3 - CsCl melts’ ,Vibrational Spectroscopy  (2006), 40(1), 110-117.
  • Zissi, G. D.; Papatheodorou, George N., ‘Composition and temperature induced changes on the structure of molten ScCl3-CsCl mixtures’, Physical Chemistry Chemical Physics (2004), 6(18), 4480-4489.
  • G. D. Zissi and G. N. Papatheodorou, ‘Seven-coordinated scandium (III) chloroions in ScCl3-CsCl molten mixtures at 600-900 oC’, J. Chem. Soc. Dalton Trans. 13, 51 (2002).
  • G. D. Zissi and C. Bessada, ‘27Al NMR spectra of the RECl3-AlCl3 (RE = Y, La) Glasses and Melts’, Zeitschrift für Naturforschung A 56, 697 (2001).