Καμούτσης Χαράλαμπος PDF Εκτύπωση

1977: PhD in Organic Chemistry, Univ. of Athens, GREECE
1973: Diploma in Chemistry, Univ. of Patras. GREECE

Research Activities
Synthesis of heterocyclic steroids, synthesis of heterocyclic aromatic compounds and synthesis of Homo-steroidal-esters of carboxylic derivatives of N,N-bis(2-chloroethyl)aniline and their Antitumor Activity.

Publications
Refereed journal papers: 40
Papers in international and national conference proceedings: 10

Professional Affiliations Greek Chemist Association

Teaching Activities
Undergraduate courses
Pharmaceutical Chemistry (II and III),

Graduate courses
Advanced Pharmaceutical Chemistry, Heterocyclic Steroids, Structure-Activity Relatioship of biologically active compounds

Recent Selected Publications
  • K. Psaraki, N.A. Demopoulos, G. Stephanou and Ch. Camoutsis, "m-N,N-bis(2-chloroethyl)aminocinnamic acid and four new homo-aza-steroidal esters induce chromosomal abnormalities and affect protein synthesis in human lymphocytes in vitro", Anti-Cancer Drugs, 8, (1997) 73.
  • T. Mavromoustakos, I.K. Stamos, Ch. Camoutsis, E. Theodoropoulou, M. Zervou and E. Humfer, "Nuclear magnetic resonance spectral analysis and conformational properties of 11-benzoyl-9,9a,10,11-tetrahydro[4,3-ab]carbazole", Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, 16 (19980 723.
  • Ch. Camoutsis and S. Nikolaropoulos, "Steroidal Isoxazoles, Isoxazolines and Isoxazolidines", Journal of Heterocyclic Chemistry, 35 (1998) 731.
  • Ch. Camoutsis, C. Sambani, D.T.P. Trafalis and P. Peristeris, "On the formation of steroidal amindoesters of 4-[N,N-bis(2-chloroethyl)amino]benzoic acid and their cytotoxic activity", European Journal of Medicinal Chemistry, 34 (1999) 645.
  • C.D. Xenos and Ch. Camoutsis, "Synthesis of A- and D- Homoazasteroidal-isoxazoles", Journal of Heterocyclic Chemistry 36, (1999) 1343.