ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ Ακαδημαϊκού Έτους 2018-2019

Fax :

CV Papadimitriou

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

• Αγγειογένεση και καρκινική ανάπτυξη in vivo και in vitro. Φαρμακολογικές προσεγγίσεις για τη διαλεύκανση των μηχανισμών που εμπλέκονται και εκτίμηση της αντι-αγγειογενετικής και αντικαρκινικής δράσης νέων φαρμάκων και/ή νανοσωματιδίων.
  • Οι βιολογικές δράσεις της πλειοτροπίνης, ενός αυξητικού παράγοντα με υψηλή χημική συγγένεια για την ηπαρίνη. Επίδραση στις λειτουργίες των ενδοθηλιακών κυττάρων, την αγγειογένεση και την ανάπτυξη όγκων. Δράσεις που αφορούν στην παθοφυσιολογία του σκελετικού συστήματων. Μηχανισμοί δράσης, ταυτοποίηση υποδοχέων και ρύθμιση της έκφρασης. Μελέτες της σχέσης δομής-δράσης.
  • Ο ρόλος του υποδοχέα με δράση φωσφατάσης τυροσίνης RPTPβ/ζ στην αγγειογένεση και την καρκινική ανάπτυξη. Μελέτες της σχέσης δομής-δράσης.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

Διεθνή περιοδικά με κριτές: 78
Ελληνικά περιοδικά: 5
Βιβλία: 15
Ανακοινώσεις σε συνέδρια, δημοσιευμένες σε περιοδικά με κριτές: 95
Δημοσιεύσεις σε πρακτικά συνεδρίων: 67 (διεθνή συνέδρια), 85 (ελληνικά συνέδρια)

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ

Προπτυχιακά:

• Φαρμακολογία Ι και ΙΙ
  • Μοριακή Φαρμακολογία
  • Εισαγωγή στις Φαρμακευτικές Επιστήμες
Μεταπτυχιακά
  • Προχωρημένη Μοριακή Φαρμακολογία
  • Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων – Τοξικολογία
  • Μοριακή Φαρμακολογία – Ανοσολογία (Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών)
  • Δομή & Λειτουργία Βιομακρομορίων – Φαρμακολογία (ΠΜΣ στη Χημική Βιολογία, Τμήματα Χημειας, Φαρμακευτικής και Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Πατρών)

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

• Poimenidi E, Theodoropoulou C, Koutsioumpa M, Skondra L, Droggiti E, van den Broek M, Koolwijk P, Papadimitriou E. “Vascular endothelial growth factor A (VEGF-A) decreases expression and secretion of pleiotrophin in a VEGF receptor-independent manner”. Vasc Pharmacol, doi: 10.1016/j.vph.2016.02.008, 2016.
  • Koutsioumpa M, Poimenidi E, Pantazaka E, Theodoropoulou C, Skoura A, Megalooikonomou V, Kieffer N, Courty J, Mizumoto S, Sugahara K and Papadimitriou E. “Receptor protein tyrosine phosphatase beta/zeta is a functional binding partner for vascular endothelial growth factor”. Mol Cancer, 14: 19, 2015.
  • Pantazaka E. and Papadimitriou E. “Chondroitin Sulfate-cell membrane effectors as regulators of growth factor-mediated vascular and cancer cell migration”. BBA - General Subjects, 1840: 2643-2650, 2014.
  • Koutsioumpa M. and Papadimitriou E. “Cell surface nucleolin as a target for anti-cancer therapies”. Recent Pat Anticancer Drug Discov: 9: 137-152, 2014.
  • Papadimitriou E. “Pleiotrophin”. In: Encyclopedia of Cancer, doi: 10.1007/978-3-642-27841-9_4621-3. Editor: Manfred Schwab, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2014.
  • Koutsioumpa M., Polytarchou C., Courty J., Zhang Y., Kieffer N., Mikelis C., Skandalis S., Hellman U., Iliopoulos D. and Papadimitriou E. “Interplay between alpha v beta 3 integrin and nucleolin regulates human endothelial and glioma cell migration”. J Biol. Chem., 288: 343-354, 2013.