Λάμαρη Φωτεινή
Tel. : (+302610) 962335 / 962337
Fax : (+302610) 969181

Professional training and academic appointments
2003-2009 : Lecturer, Department of Pharmacy
2001-2003 : Teaching Assistant, Department of Chemistry, University of Patras, Greece and Department of Nursing, Technological Institute of Patras, Greece
2001-2003 : Post Doctoral Fellow, Laboratory of Biochemistry, Department of Chemistry, University of Patras, Greece
1997-1998 : Research Fellow, Division of Pathology, Department of Immunology, Microbiology and Infectious Diseases, Karolinska Institute, Sweden

Education
2000: Ph.D. in Chemistry, Department of Chemistry, University of Patras, Greece
1996: Diploma in Chemistry, Department of Chemistry, University of Patras, Greece

Professional Societies
Society for Medicinal Plant and Natural Product Research (GA)
Hellenic Research Club for Connective Tissue and Matrix Biology
Hellenic Society of Biochemistry and Molecular Biology
The Association of the Greek Chemists

Research Interests
Medicinal and Aromatic plants-Natural Products (expertise in Crocus genus and glycosaminoglycans)
Isolation and structural characterization with emphasis on polysaccharides: Structure-function studies of biomolecules
Development of analytical methods (capillary electrophoresis, HPLC) for determination of natural products in biologic samples
In vitro and in vivo evaluation of biologic properties with emphasis on the antioxidant potential

Scholarships-Prizes
2011: Hellenic L'OREAL - UNESCO award for Women in Science (Field: Life Sciences)
2009: 2nd prize (3000 euro) from the Aristides Daskalopoulos Foundation during the 2nd International Competition of Research Work on issues of Science and Technology of Foods and Nutrition
2006: 2 prizes from the Aristides Daskalopoulos Foundation for two research works during the 1st International Competition of Research Work on issues of Science and Technology of Foods and Nutrition.
2001-2002 : Scholarship from Greek State Scholarships' Foundation for postdoctoral research in Greece.
1997, 2006, 2007: Prizes for poster presentations in National and International Conferences
1997 : Scholarship from the Swedish Institute (Svenska Institutet) for research in Karolinska Institutet in Sweden.
1992-1995 : Scholarships from Greek State Scholarships' Foundation for outstanding performance during undergraduate studies.
1991-1992 : Scholarship from Greek State Scholarships' Foundation for success in Final Panhellenic Exams.

Teaching Activities
Undergraduate Courses: Biochemistry I & II, Classic Analytical Chemistry, Pharmacognosy I & II
Postgraduate Courses: Phytotherapy, Advanced Pharmacognosy, Separation and Characterization of Bioactive Compounds

Publications
International Scientific Journals with Peer Review System: 55
Chapters in International Scientific Books: 7
National Scientific Journals: 2
Abstracts of International Conferences: 86
Abstracts of National Conferences: 68

Representative Research Publications

• Effect of Polyphenol Rich Blueberry Extract on Cognitive Performance of Mice, on Brain Antioxidant Markers and Acetylcholinesterase Activity. M. A. Papandreou, A. Dimakopoulou, Z.I. Linardaki, P. Cordopatis, D. Klimis-Zacas, M. Margarity, and F.N. Lamari. Behav Brain Res. (2009) 198(2): 352-8.
  • Inhibitory activity on amyloid-β aggregation and antioxidant properties of Crocus sativus stigmas extract and its crocin constituents. Papandreou M.A, Kanakis C.D., Polissiou M.G., Efthimiopoulos S., Cordopatis P., Margarity M., & Lamari F.N. J. Agric. Food Chem. (2006) 54: 8762
  • Inhibition of Breast Cancer Cell Proliferation by Style Constituents of Different Crocus Species. Chryssanthi D.G., Lamari F.N., Iatrou G., Pylara A., Karamanos N.K., Cordopatis P.
Anticancer Res. (2007) 27(1A): 357-362
  • Identification of oligomeric domains within dermatan sulfate chains using differential enzymic treatments, derivatization with 2-aminoacridone and capillary electrophoresis.
T. N. Mitropoulou,F. Lamari , A. Syrokou, A. Hjepre, N. K. Karamanos.
Electrophoresis 22 (2001) 2458-2463.
  • Structure of chondroitin sulfate. F.N. Lamari and N.K. Karamanos. In volume 53 entitled «Chondroitin Sulfate: Structure, Role and Pharmacological Activity» of the book series "Advances in Pharmacology" (editor: N. Volpi), Elsevier, 2005, pp. 33-48.

Ώρες υποδοχής Προπτυχιακών Φοιτητών
Τρίτη 11-13 π.μ