Κλεπετσάνης Παύλος
Tel. : (+302610) 962-331
Fax : (+302610) 997-693

Education
1991: PhD in Physical Chemistry, Dept. of Chemical Engineering, Univ. of Patras, GREECE
1986: Diploma in Chemistry, Dept. of Chemistry, Univ. of Patras, GREECE

Previous Employement/Occupation
1993-1996: Post-Doctoral Felow, ICE/HT-FORTH, GREECE

Research Activities
Α. Physicochemical characterisation of colloidal pharmaceutical forms:

Physicochemical characterization of colloidal suspensions (liposomes, nanoparticles, nanospheres, niosomes etc) for drug delivery. Study of electrokinetic properties, determination of size and size distribution and stability of colloidal suspensions. Study of in-vitro release of drugs from colloidal suspensions.
B. Determination of drug physicochemical properties
Determination of ionization constants, partition coefficients (logP and logD), solubility in aqueous media, organic solvents, study of cosolvents and surfactants in drug solubility.
C. Complexation of Bioactive Compounds with Cyclodextrins
Study of cyclodextrin-drugs complexes formation: determination of thermodynamic parameters, effect of complexation on drugs physical properties and in-vitro release of drugs from complexes with cyclodextrins.
D. Drug release from hydrogels:
Study of a) physicochemical properties of hydrogels and b) release of drugs from hydrogels.
E. Mineralisation and demineralisation:
Study of formation of kidney stones (epitaxial growth) and the sparingly soluble salts of alkaline earth metals in industrial installations (Calcium Carbonate, Calcium Sulfate and Calcium Phosphate). Study of the effectiveness of polymeric and organophosphorus compounds in the prevention of the formation of sparingly soluble salts of alkaline earth metals.
F. Corrosion of metallic implants in biological fluids:
Study of corrosion of the metallic implants in biological fluids and the effectiveness of organic coatings for the prevention of corrosion using DC and AC electrochemical techniques.

Publications
Refereed Journal Papers: 38
Abstracts in Conferences: 90
Textbooks: 3

Teaching Activities
Undergraduate: Physical Chemistry, Physical Chemistry Laboratory, Physical Pharmacy, Physical Pharmacy Laboratory, Basics on Physics of Nuclear Pharmacy and Radiopharmacy, Informatics
Postgraduate: Advanced Pharmaceutical Technology, Topics in Physical Pharmacy.

Professional Affiliations
  • Controlled Release Society
  • Association of Greek Chemists

Selected Publications
  • “Sand consolidation with calcium phosphate-polyelectrolyte composites”, Hafez I.T., Paraskeva C.A., Klepetsanis P.G. and Koutsoukos P.G., Journal of Colloid and Interface Science 363(1), 2011 p.145-156
  • “Covalent immobilization of liposomes on plasma functionalized metallic surfaces”, Moutas S., Kastellorizos M., Klepetsanis P., Farsari E., Amanatides E., Mataras D., Pistillo B.R., Favia P., Sardella E., d’Agostino R. and Antimisiaris S.G., Colloids and Surfaces B: Biointerfaces 84(1), 2011, p.214-220.
  • “Study of polyacrylic acid adsorption on the interface of hydroxyapatite-electrolyte solutions”, Hafez I.T., Paraskeva C.A., Klepetsanis P.G. and Koutsoukos P.G., Global NEST Journal 12(3), 2010, p.270-278.
  • "Complex hydrogel systems composed of Polymers, Liposomes and Cyclodextrins : Implications of composition on Rheological Properties and Aging", Mourtas S., Aggelopoulos A.C., Klepetsanis P., Tsakiroglou D.C. and Antimisiaris S.G., Langmuir 25(15), 2009, p.8480-8488.
  • "Controlled Precipitation of Sparingly Soluble Phosphate Salts Using Enzymes. II. Precipitation of Struvite", Aikaterini N. Kofina, Maria G. Lioliou, Christakis A. Paraskeva, Pavlos G. Klepetsanis, Terje Ostvold and Petros G. Koutsoukos, Crystal Growth & Design 9 (11), 2009, p.4642-4652.
Ώρες υποδοχής Προπτυχιακών Φοιτητών
Δευτέρα 11-13 π.μ