ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ Ακαδημαϊκού Έτους 2018-2019

PHA-Y 323 Ενόργανη Ανάλυση ΙΙ PDF Εκτύπωση

Διδάσκοντες: Χ. Κοντογιάννης,  Μ. Όρκουλα, Γ. Σπυρούλιας

Εργαστήριο: Μ. Όρκουλα

• Εισαγωγή στις φασματοσκοπικές τεχνικές αναλύσεως
  •  Φασματοφωτομετρία υπεριώδους-ορατού
  •  Φασματοφωτομετρία υπερύθρου και φασματοσκοπία Raman
  •  Μοριακή φθορισμομετρία
  •  Φλογοφασματοφωτομετρία και φασματοφωτομετρία ατομικής απορρόφησης
  •  Φασματοσκοπία πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού
  •  Φασματομετρία Mάζας: Μέθοδοι Ιονισμού, Ερμηνεία Φασμάτων Μάζας, Τρόποι Σύνδεσης με Μεθόδους Χρωματογραφίας, Ανιχνευτές. Παραδείγματα Ανάλυσης Φαρμακευτικών Ουσιών
  •  Περίθλαση ακτίνων Χ

Εργαστηριακές Ασκήσεις

• Φασματοσκοπία Υπεριώδους – Ορατού: Ποσοτικός προσδιορισμός δραστικών συστατικών σε φαρμακευτικά σκευάσματα: α) «ακετυλοσαλικυλικό οξύ» σε δισκία «Ασπιρίνης®», β) «παρακεταμόλη» σε δισκία «Depon®», γ) «παρακεταμόλη» και «καφεΐνη» σε δισκία «Panadol Extra®», δ) «καφεΐνη» σε αμπούλες «Cafeine Aguettant®».
  •  Διαθλασιμετρία: α) Προσδιορισμός της σύστασης σε ζάχαρη του σιροπιού «Depon®», β) Υπολογισμός του δείκτη διάθλασης της δραστικής ουσίας «Glucosamine Sulphate Sodium».
  • Φθορισμομετρία: Ποσοτικός προσδιορισμός της δραστικής ουσίας «ακετυλοσαλικυλικό οξύ» σε δισκία «Ασπιρίνης®».
  •  Φασματομετρία Υπερύθρου: Ποσοτικός προσδιορισμός της δραστικής ουσίας «ακετυλοσαλικυλικό οξύ» σε δισκία «Ασπιρίνης®».
  •  Φασματοσκοπία Πυρηνικού Μαγνητικού Συντονισμού Πρωτονίου 1H-NMR: Λήψη φάσματος πρωτονίου 1H-NMR της δραστικής ουσίας «παρακεταμόλη».