PHA-Y 414 Φαρμακευτική Βιοτεχνολογία PDF Εκτύπωση

Διδάσκων: Γ. Σωτηροπούλου

• Εισαγωγή στη Μοριακή Βιοτεχνολογία-Ιστορικές ανακαλύψεις.
  • Βασικά και σύγχρονα εργαλεία της τεχνολογίας του ανασυνδυασμένου DNA [αλυσιδωτή αντίδραση της πολυμεράσης (PCR), μέθοδοι μέτρησης της έκφρασης γονιδίων, βιβλιοθήκες cDNA και γονιδιώματος, κλωνοποίηση γονιδίων σε βακτηριακά και ευκαρυωτικά κύτταρα, κατευθυνόμενη μεταλλαξιγένεση, μεταφορά γονιδίων, ετερόλογα συστήματα παραγωγής ανασυνδυασμένων πρωτεϊνών, μηχανική πρωτεϊνών, γενετική μηχανική φυτών, διαγονιδιακά ζώα, μεταθετά στοιχεία, παρεμβολή RNA (RNAi)].
  • Θεμελιώδεις αρχές της γονιδιωματικής. Πως αλληλουχήθηκε το ανθρώπινο γονιδίωμα και άλλα γονιδιώματα. Ανάλυση γονιδιωμάτων. Γενετικά αποτυπώματα και ιατροδικαστική. ‘Άλλες Τεχνολογίες “Omics”. Φαρμακογονιδιωματική. Φαρμακοπρωτεομική.
  • Bιοπληροφορική. Βιοτεχνολογικές βάσεις δεδομένων.
  • Ολιγονουκλεοτίδια. Αντινοηματική τεχνολογία και αντινοηματικά φάρμακα. Γονιδιακή θεραπεία.
  • Ανοσογονικότητα θεραπευτικών πρωτεϊνών.
  • Φαρμακευτικές πρωτεΐνες που έχουν παραχθεί με τεχνολογία ανασυνδυασμένου DNA : Ινσουλίνη. Αυξητική Ορμόνη. Αιμοποιητικοί Αυξητικοί Παράγοντες. Ιντερφερόνες και Ιντερλευκίνες. Παράγοντες Πήξης και Θρομβολυτικά.
  • Παραγωγή και μηχανική μονοκλωνικών αντισωμάτων. Xιμαιρικά και καταλυτικά αντισώματα. Ανοσοτοξίνες. Mονοκλωνικά αντισώματα ως εγκεκριμένα φάρμακα (αντικαρκινικά, αντιφλεγμονώδη).
  • Εμβόλια.
  • Bλαστικά κύτταρα. Kλωνοποίηση θηλαστικών. Κυτταρικές Θεραπείες.
  • Μικροβιακή σύνθεση οργανικών μορίων μικρού ΜΒ (βιομετατροπές-βιομετασχηματισμοί).
  • Θέματα χειρισμού, ρύθμισης και έγκρισης βιοτεχνολογικών προϊόντων.
  •  Βιοηθική. Πνευματικά δικαιώματα.

Εργαστηριακές Ασκήσεις

• Εισαγωγή στην τεχνολογία του ανασυνδυασμένου DNA.
  • Γενετική Μηχανική Ι: βακτηριακός μετασχηματισμός, απομόνωση, καθαρισμός, ποσοτικοποίηση και ανάλυση πλασμιδικού DNA.
  • Γενετική Μηχανική ΙΙ: πέψη και ηλεκτροφόρηση πλασμιδικού DNA, υπολογισμός μεγέθους θραυσμάτων.
  • Κατευθυνόμενη μεταλλαξιγένεση πρωτεΐνης με αντίδραση PCR σε δύο στάδια.
  • Ανάλυση Πολυμορφισμών.
  •  Γονίδια αναφοράς (κατασκευάσματα έκφρασης).
  •  Βιοπληροφορική: βιοτεχνολογικές βάσεις δεδομένων (NCBI: Medline, OMIM, Genbank/EMBL, PDB), φαρμακευτικές βάσεις δεδομένων (PharmLinks, FDA, κλπ), πρόγραμμα μοριακής απεικόνισης RasMol, αναζήτηση BLAST, ανάλυση νουκλεϊνικών και πρωτεϊνικών αλληλουχιών (Expasy και λογισμικά GenTools/ PepTools, DNAman).
  • Τεχνολογία παραγωγής μονοκλωνικών αντισωμάτων (VCR).