PHA-YΕ 515 Χημεία και Τεχνολογία Καλλυντικών PDF Εκτύπωση

Διδάσκοντες: Κ. Αυγουστάκης, Σ-Μ Χατζηαντωνίου

• Συστατικά των καλλυντικών σκευασμάτων (επιφανειοδραστικά, ενυδατικές ουσίες, συντηριτικά, αντιοξειδωτικές ουσίες, χρωστικές, βελτιωτικά οσμής, κ.ά.).
  • Καλλυντικά σκευάσματα γιά το δερμα (ανατομία και φυσιολογία του δέρματος, κρέμες, μάσκες προσώπου, πούδρες, αντιηλιακά αντιιδρωτικά).
  • Καλλυντικά σκευάσματα γιά τα μάτια και τα χείλια (make up ματιών, σκιές ματιών, κραγιόν).
  • Καλλυντικά σκευάσματα για την στοματική κοιλότητα (οδοντόπαστες, στοματικά πλύματα).
  • Καλλυντικά σκευάσματα για τα νύχια (βερνίκια, αποχρωστικά, σκληρυντικά).
  • Καλλυντικά σκευάσματα για τα μαλλιά (στοιχεία ανατομίας των τριχών, σαμπουάν, σκευάσματα βαφής των μαλλιών, σκευάσματα γιά βοστρύχωση, σκευάσματα για την περιποίηση των μαλλιών).