Τηλεδιάλεξη – Τμήμα Φαρμακευτικής – Σ. ΡΟΜΠΟΤΗΣ, ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022, 17:30

Πάτρα 1/6/2022

Ανακοίνωση

Θέμα: Τηλεδιάλεξη – Τμήμα Φαρμακευτικής – Σ. ΡΟΜΠΟΤΗΣ, ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022, 17:30

Το Τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών σάς προσκαλεί στην τηλεδιάλεξη που θα πραγματοποιήσει

τη Δευτέρα 6 Ιουνίου 2022 και ώρα 17:30

ο κύριος Σπύρος Ρομποτής,

με θέμα

«Σταδιοδρομίες στην Βιοφαρμακευτική Βιομηχανία στην Γονιδιακή Εποχή»

Η τηλεδιάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του κύκλου σεμιναρίων του Τμήματος Φαρμακευτικής που αποσκοπεί στη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με το χώρο της φαρμακευτικής βιομηχανίας και εν γένει της φαρμακευτικής αγοράς, και απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Σύνδεσμος:

Meeting ID: 925 9232 1428    Passcode: 637467

Σχετικά με τον ομιλητή: Ο κύριος Σπύρος Ρομποτής είναι Πρόεδρος & CEO, Cyclacel Pharmaceuticals (Berkeley Heights, NJ, USA and Dundee, UK, NASDAQ:CYCC) από την ίδρυσή της το 1997. Η Cyclacel δραστηριοποιείται στην ανακάλυψη και κλινική ανάπτυξη βιοφαρμάκων για καρκίνους/λευχαιμίες και είναι πρωτοπόρος στις ογκολογικές εφαρμογές του κυτταρικού κύκλου (βραβείο Νόμπελ Ιατρικής 2001). Ιδρύθηκε από τον Sir David Lane, PhD και στην 25ετή λειτουργία της συγκέντρωσε κεφάλαια ~$460 εκατ. Στην 37ετή σταδιοδρομία του συμμετείχε στην κλινική ανάπτυξη, εγκρίσεις και ανάπτυξη ογκολογικών και αντιφλεγμονικών σκευασμάτων (Abelcet®, Evacet/Myocet®, ProHance®, Remicade® and Reopro®) σαν VP, Liposome Company, μετέπειτα Elan) και VP, Pharmaceuticals, Bristol-Myers Squibb. Στη δεκαετία του '80 μετά από πρακτική εμπειρία στην Ciba-Geigy AG (μεταγενέστερα Novartis), ήταν από τους πρώτους συνεργάτες στην Centocor, πρωτοπόρου στα μονοκλωνικά αντισώματα (μετέπειτα Johnson & Johnson). Απόκτησε BA, Οικονομικά και Κοινωνιολογία, Williams College και MBA και Master's Διοίκηση Νοσοκομείων μετ' επαίνου, Kellogg School of Management, Northwestern University, ΗΠΑ. Υπηρετεί στο συμβούλιο επιτρόπων του BioNJ, τον σύνδεσμο βιοφαρμακευτικών εταιριών στο New Jersey.