1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Εθελοντισμού (5-7 Μαΐου 2022)

14 Απριλίου 2022

Το Πανεπιστήμιο Πατρών σε συνεργασία με τις εθελοντικές ομάδες του, διοργανώνουν το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με γενικό  τίτλο: «Ο Εθελοντισμός από το Πανεπιστήμιο Πατρών στην Κοινωνία για Αλληλεγγύη, Ευημερία & Αειφορία».

Σημαντικός στόχος είναι η ανάδειξη του εθελοντικού έργου που παράγεται στους κόλπους του Πανεπιστημίου Πατρών, καθώς και ο εθελοντισμός σε ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο. Η προώθηση των αξιών του εθελοντισμού, η εξωστρέφεια του εθελοντικού έργου του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνδυασμό με την διασύνδεση του με την κοινωνία σε μια δύσκολη εποχή λόγω της πληθώρας των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα, κατά την οποία το εθελοντικό έργο και η προσφορά είναι ανεκτίμητη σε πολλούς τομείς.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών και περιλαμβάνει κεντρικές ομιλίες, πάνελ συζήτησης, βιωματικά σεμινάρια και δράσεις για ποικίλα θέματα που αφορούν τον εθελοντισμό.

Για πληρέστερη πληροφόρηση επισκεφτείτε την ιστοσελίδα https://green.upatras.gr