Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας

Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας (EMBIA)
Πουλάς Κωνσταντίνος, Αναπληρωτής Καθηγητής [Διευθυντής Εργαστηρίου]

Το Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας ιδρύθηκε το 2003.
Είμαστε σε στενή συνεργασία με Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ινστιτούτα της Ελλάδας και του εξωτερικού. Στο εργαστήριο πραγματοποιείται έρευνα στο πεδίο των: Ανοσολογία, Βιοχημεία, Μοριακή και Δομική Βιολογία που χρηματοδοτείται από πλήθος ανταγωνιστικών εθνικών και ευρωπαϊκών ερευνητικών προγραμμάτων.

Μέλη του Εργαστηρίου
Μέλη ΔΕΠ:
Κωνσταντίνος Πουλάς, Αναπ. Καθηγητής (Βιοχημεία) ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , τηλ: 2610 962353-962354)
Μεταδιδακτορικοί ερευνητές: 4
Υποψήφιοι Διδάκτορες/Μεταπτυχιακοί φοιτητές: 14

Ερευνητικές δραστηριότητες

• Μελέτες νικοτινούχων υγρών αναπλήρωσης
  • Δομή και λειτουργία του AChR
  • Εναλλακτικά προϊόντα πρόσληψης νικοτίνης/Πολιτική μείωσης του κινδύνου από το κάπνισμα
  • Έκφραση, παραγωγή και καθαρισμός ανασυνδυασμένων πρωτεϊνών
  • Κρυστάλλωση και κρυσταλλογραφική μελέτη πρωτεϊνών
  • Κανναβινοειδή και ο ρόλος τους στην αντιμετώπιση της φλεγμονής και της αυτοανοσίας