Υποτροφίες

Πρόγραμμα Επιτάχυνσης για Ερευνητικές Ομάδες | Πρόσκληση Συμμετοχής Οκτώβριος 2023

19 Οκτωβρίου 2023

Tο Τμήμα Μεταφοράς Τεχνολογίας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Πατρών σας προσκαλεί να δηλώσετε το ενδιαφέρον σας για συμμετοχή στο πρόγραμμα επιχειρηματικής επώασης και επιτάχυνσης egg. Το egg – enter grow go, ως αρωγός και υποστηρικτής της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα, υλοποιεί σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών το 2ο στοχευμένο πρόγραμμα επιτάχυνσης διάρκειας δύο (2) μηνών, με στόχο την ενδυνάμωση της γυναικείας εκπροσώπησης στην Έρευνα και την Καινοτομία και τη διασύνδεσή τους με την πραγματική οικονομία. Ομάδα Στόχος: Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα επιτάχυνσης, μπορούν να συμμετάσχουν Ερευνητικές Ομάδες, οι οποίες απαρτίζονται κατά τουλάχιστον 30% από γυναίκες (ερευνήτριες ή/και φοιτήτριες) και δραστηριοποιούνται σε διάφορους τεχνολογικούς/παραγωγικούς κλάδους (Life Science, Nano/Agri/Energy Tech, Ed/Deep Tech, ICT, άλλο), οι ομάδες μπορούν να βρίσκονται σε διαφορετικά στάδια ανάπτυξης (ideation phase, pre-seed, seed). Το Mini Acceleration Programme περιλαμβάνει ένα σύνολο 40 ωρών με online bootcamp training, coaching sessions, workshops, peer2peer meeting sessions κ.α., καθώς επίσης και ένα one-day pitching event σε επενδυτικό κοινό (venture capitalists και angel investors), αλλά και σε επαγγελματίες από διαφορετικούς κλάδους, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με την παρουσίαση των καινοτόμων ιδεών σε μία διευρυμένη επιχειρηματική και επενδυτική κοινότητα σε Ελλάδα και εξωτερικό. Οι ενδιαφερόμενες/οι μπορούν να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους συμπληρώνοντας και αποστέλλοντας τη φόρμα Teams Introductory Template, με τα βασικά στοιχεία της Ερευνητικής Ομάδας σας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το αργότερο έως την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023 Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Mini Acceleration Programme μπορείτε να βρείτε εδώ.