Εκδηλώσεις

Τηλεδιάλεξη – Τμήμα Φαρμακευτικής – Α. ΡΟΥΣΣΙΔΗΣ, ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022, 17:30

30 Νοεμβρίου 2022

Το Τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών σάς προσκαλεί στην τηλεδιάλεξη που θα πραγματοποιήσει

τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 17:30

ο Δρ. Ανδρέας Ρουσσίδης

Country Medical Director at GSK Greece

με θέμα

«Drug Development from Clinical trials to the value of Real World Evidence»

Η τηλεδιάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του κύκλου σεμιναρίων του Τμήματος Φαρμακευτικής που αποσκοπεί στη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με το χώρο της φαρμακευτικής βιομηχανίας και εν γένει της φαρμακευτικής αγοράς, και απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Σύνδεσμος:

Meeting ID: 925 9232 1428    Passcode: 637467

Σχετικά με τον ομιλητή: Andreas Roussidis holds a PhD in Biochemistry and Molecular Biology and a Bachelor’s in Chemistry from University of Patras. He has an extensive experience in international pharmaceutical companies leading medical and commercial teams in different therapeutic areas. He began his career in Novartis as Medical Advisor for Infectious Diseases, Transplantation, Immunology and Ophthalmics and then moved to AstraZeneca in the role of Head of Specialty Care (Oncology, CNS, Infectious Disease), where he was also a member of the R&D Leadership team. In 2015, moved to Amgen where he held different positions in medical (TA Head Oncology & Hematology and Oncology Pipeline Lead) and in commercial department (Franchise Lead Oncology).