Πρόγραμμα FRAGAGEN (2019-2021)

ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΕΝΟΤΥΠΩΝ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΙΚΙΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (FRAGAGEN) (Φ.Κ. 80739)

Χρονική Διάρκεια : 2019-2021

Χρηματοδότηση: «Ενίσχυση σχεδίων Έρευνας- Ανάπτυξης & Καινοτομίας στoν τομέα προτεραιότητας της RIS3 "ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΗ"» με Κωδικό ΟΠΣ 2948 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-2020» το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) και εθνικούς πόρους.

Συντονιστής Σύμπραξης: Δρ Ευάγγελος Τσορμπατσίδης, Berryplasma

Συμμετέχοντες Φορείς: Τρεις (Berryplasma WORLD ΕΠΕ - ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, Τμήμα Φαρμακευτικής & Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Πατρών)

Επιστημονικός Υπεύθυνος Τμήματος Φαρμακευτικής : Αναπλ. Καθηγήτρια Φωτεινή Λάμαρη

Επιστημονικός Υπεύθυνος Τμήματος Γεωπονίας: Καθηγητής Βασίλειος Παπασωτηρόπουλος, Τμήμα Γεωπονίας, Πανεπιστήμιο Πατρών

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας χρηματοδοτεί ένα πρωτοπόρο πρόγραμμα που αποσκοπεί στη βελτίωση των καλλιεργούμενων ποικιλιών φράουλας και την ενσωμάτωσή νέων γενότυπων σε εμπορικά συστήματα παραγωγής. Στην Δυτική Ελλάδα η καλλιέργεια βασίζεται μόνο σε δύο εισαγώμενες ποικιλίες, καθώς δεν υπάρχουν μοντέρνες, ελληνικές ποικιλίες. Η Berryplasma είναι μία καινοτόμος εταιρεία της Δυτικής Ελλάδας, η οποία έχει αναπτύξει από το 2012 το δικό της πρόγραμμα ανάπτυξης και βελτίωσης γενοτύπων φράουλας. Στο παρόν έργο, η Berryplasma συμπράττει με το Πανεπιστήμιο Πατρών και το ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας στην πρώτη προσπάθεια αξιολόγησης και αξιοποίησης ελληνικών υπερεχόντων γενοτύπων σε εμπορική κλίμακα με στόχο τη δημιουργία νέων ποικιλιών με βελτιωμένα χαρακτηριστικά.

Πρόγραμμα FRAGAGEN (2019-2021)