Πρόγραμμα NatuBITTERS (2019-2021)

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΕΩΝ ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΩΝ ΠΟΤΩΝ ΑΠΟ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΜΕ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕ Ι Α (NATUBITTERS) (Φ.Κ. 80740)

Χρονική Διάρκεια : 2019-2021

Χρηματοδότηση: «Ενίσχυση σχεδίων Έρευνας- Ανάπτυξης & Καινοτομίας στoν τομέα προτεραιότητας της RIS3 "ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΗ" με Κωδικό ΟΠΣ 2948 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-2020» το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) και εθνικούς πόρους.

Συντονιστής Σύμπραξης: Γεώργιος Π. Χάχαλης, Τεντούρα Κάστρο (ΓΕΩΡΓ Π ΧΑΧΑΛΗΣ ΟΕ)

Συμμετέχοντες Φορείς: Δύο (Τεντούρα-Κάστρο, Τμήμα Φαρμακευτικής)

Επιστημονικός Υπεύθυνος Τμήματος Φαρμακευτικής : Αναπλ. Καθηγήτρια Φωτεινή Λάμαρη

Κύριοι Ερευνητές : Καθηγητής Απόστολος Βανταράκης, Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Πατρών

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ενισχύει τη σύμπραξη της ποτοποιίας Γ.Π.ΧΑΧΑΛΗΣ Ο.Ε. με το Πανεπιστήμιο Πατρών με σκοπό την ανάπτυξη νέων καινοτόμων πικρών αλκοολούχων ποτών από αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά του ελλαδικού χώρου. Η εταιρεία θα εξελίξει αυτή τη μοναδική παραγωγική τεχνογνωσία και το Πανεπιστήμιο θα συνεισφέρει με ανάλυση της χημικής σύστασης και εκτίμηση της βιολογικής τους αξίας. Η επιστημονική μελέτη και τα ίδια τα τελικά προϊόντα αναμένεται να ανοίξουν νέους δρόμους για την εταιρεία και την περιοχή.

Πρόγραμμα NatuBITTERS (2019-2021)