Εκδηλώσεις

Τηλεδιάλεξη – Τμήμα Φαρμακευτικής – Χ. ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022, 17:30

08 Δεκεμβρίου 2022

Το Τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών σάς προσκαλεί στην τηλεδιάλεξη που θα πραγματοποιήσει

τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 17:30

ο Δρ. Χρήστος Αντωνόπουλος MD, PhD, EMBA,

Δ/ντής, Τμήμα Ογκολογίας – Αιματολογίας, AstraZeneca Ελλάδος

με θέμα

«The trending role of Artificial Intelligence in Pharmaceutical industry»

Η τηλεδιάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του κύκλου σεμιναρίων του Τμήματος Φαρμακευτικής που αποσκοπεί στη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με το χώρο της φαρμακευτικής βιομηχανίας και εν γένει της φαρμακευτικής αγοράς, και απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Σύνδεσμος:

Meeting ID: 925 9232 1428    Passcode: 637467

Σχετικά με τον ομιλητή: Ο Δρ. Χρήστος Αντωνόπουλος είναι ιατρός - λοιμωξιολόγος, απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, καθώς και κάτοχος EMBA από το IMD Business School της Ελβετίας, μεταπτυχιακού και διδακτορικού τίτλου από τις Ιατρικές σχολές του Imperial College και του UCL. Ξεκίνησε την καριέρα του ως κλινικός ιατρός στο νοσοκομείο Chelsea & Westminster του Λονδίνου. Διαθέτει πολυετή εμπειρία στο χώρο της Φαρμακοβιομηχανίας σε τοπικό & διεθνές επίπεδο, εργαζόμενος σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες του χώρου όπως η AstraZeneca, η Roche, η Amgen και η Boehringer Ingelheim. Τον Οκτώβριο του 2015 ανέλαβε τη θέση του Ιατρικού Δ/ντή στην AstraZeneca Ελλάδος ενώ από το Μάιο του 2017 διευθύνει το Τμήμα Ογκολογίας – Αιματολογίας. Είναι μέλος του Ιατρικού Συλλόγου του Λονδίνου (GMC) και διαφόρων ιατρικών εταιρειών στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ελλάδα. Από το 2004 είναι κριτής στα περιοδικά British Journal of Dermatology & AIDS, ενώ έχει δημοσιεύσει 12 άρθρα σε διεθνή ιατρικά περιοδικά.